ההבדלים בין פונדקאות בארץ לחו"ל

תינוק שהגיע בפונדקאות בישראל לובש חליפה כחולה

בשנים האחרונות, יותר ויותר זוגות מחליטים לפנות להליך פונדקאות על מנת להביא ילדים לעולם ולהקים משפחה. בין אם מדובר בזוגות שאינם יכולים להיכנס להריון מסיבות רפואיות כאלו ואחרות כמו עקרות, מצב רפואי שעלול לסכן את האם בזמן ההיריון, או כל סיבה אחרת או, בין אם מדובר בבני זוגות מאותו המין שמעוניינים להפוך להורים ואופציית הפונדקאות היא האלטרנטיבה הטובה ביותר עבורם כרגע. אבל בפני זוגות ההורים הישראלים אשר מעוניינים להתחיל בתהליך הפונדקאות, עומדות שתי אלטרנטיבות מרכזיות – התחלת התהליך כאן, בארץ או – בחו"ל. אז מה ההבדלים בין פונדקאות לארץ לבין חו"ל וכיצד תדעו מהי האופציה הטובה ביותר עבורכם בשעת הצורך?

שאלת הזכאות בחוק הפונדקאות הישראלי

ישנם הבדלים רבים בין המאפיינים השונים בין פונדקאות בארץ לבין פונדקאות בחו"ל, והסיבות השונות למה בני זוג שונים מחליטים לעבור את ההליך בארץ או במדינה זרה. אבל בסופו של יום, את ההבדלים המרכזיים בשאלת הפונדקאות ניתן למצוא בעיקר בחוק הפונדקאות הישראלי ובו נכתב מי (לטענת החוק) רשאי להתחיל בהליך פונדקאות שכזה בארץ. על פי חוק הפונדקאות הישראלי, הזכאות להליך ניתנת דרך וועדה מיוחדת שבוחנת מספר קריטריונים – א. מצבם הרפואי של בני הזוג שלא מאפשר להם להביא ילדים ב. גילם של בני הזוג ג. מצבם המשפחתי (נשואים/חיים ביחד/וכדומה) וכמובן האם מדובר בבני זוג הסטרוסקסואליים שכן על פי החוק הישראלי, בני זוג מאותו המין – אינם רשאים לפנות להליך הפונדקאות.

פונדקאות בחו"ל 

שאלת הזכאות על פי חוק הפונדקאות, היא זו שלמעשה מפנה זוגות רבים –  להתחיל את תהליך הפונדקאות בחו"ל ולא בארץ. ההבדלים בין המדינות השונות לבין ישראל בכל הנוגע לפונדקאות יכולים להיות משמעותיים במיוחד עבור אלו שאינם עונים על הקריטוריונים של חוק הפונדקאות בישראל. החל מגיל, מצב משפחתי וכמובן, נושא שעלתה לכותרות לא מעט בתקופה האחרונה – פונדקאות לזוגות הומוסקסואליים.

פונדקאות אלרטואיסטית מול פונדקאות רווחית

הבדל נוסף שקיים בין פונדקאות בחו"ל לפונדקאות בארץ, הוא פונדקאות אלטרואיסטית אל מול פונדקאות רווחית. במילים אחרות, פונדקאות אלטרואיסטית הינה פונדקאות שבה האם הפונדקאית אינה מקבלת תמורה כספית עבור ההליך ומבצעת אותה מתוך תחושת שליחות ועזרה לזולת בעוד פונדקאות רווחית הינה פונדקאות שבה שהאם הפונדקאית כן מקבלת תמורה כספית עבור ההליך. בישראל, הפונדקאות היא מהסוג השני, רווחית, בעוד שבמדינות כמו קנדה מותרת אך ורק פונדקאות אלטרואיסטית על מנת למנוע מצב של ניצול מצבה הכלכלי של האם הפונדקאית.

לסיכום, שאלת הפונדקאות בארץ או בחו"ל, תלויה בעיקר – בשאלת הזכאות של ההורים העתיידים על פי החוק הישראלי.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *