חשיבות הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת

הורות משותפת הפכה בשנים האחרונות לאמצעי נפוץ בקרב נשים וגברים לצרכי מימוש זכויותיהם להורות והבאת ילדים לעולם. סוג זה של הורות מתקיים בישראל בקרב אוכלוסיות שונות כגון: זוגות חד מיניים, זוגות פסולי חיתון, זוגות ידועים בציבור וגברים ונשים יחידים אשר אינם מעוניינים לקיים מסגרת חיים משותפת לצורך מימוש זכותם הטבעית להורות והבאת ילדים לעולם.

גדילה בהליכי הורות משותפת

העלייה המתמדת במהלך השנים האחרונות במספר האנשים הבוחרים להביא ילדים לעולם במסגרת הליכי הורות משותפת, פונדקאות בחו"ל או פונדקאות בישראל, נובעת בין היתר מתצורות הזוגיות השונות והמגוונות בחברה הישראלית, השינויים החברתיים בעידן המודרני בו אנו חיים ומניפוץ סטיגמות ארכאיות בקרב קהלים רבים מהציבור הרחב במדינת ישראל. כמו כן, תחום טיפולי ההפריה במדינת ישראל הנחשב לאחד מהטובים בתחומו בכל העולם, תורם אף הוא לעלייה המתמדת במספר האנשים הבוחרים לממש את זכאותם להורות והבאת ילדים במסגרת הורות משותפת, כאשר יותר ויותר נשים וגברים בגילאים מתקדמים בוחרים להביא ילדים בעולם בדרך זו.

גידול וחינוך הילדים

יחד עם זאת, ההורות המשותפת המתקיימת בחלק מהמקרים בין זוג הורים שאין ביניהם כל קשר זוגי או מחויבות זוגית זה לזאת, זהה באופייה ומהותה באחריות והמחויבות ההורית בכל הנוגע לגידול וחינוך הילדים. ההחלטה להביא ילדים לעולם הינה החלטה משמעותית בחיי כל אחד ואחת מאיתנו ובמידה והיא מתקבלת מחוץ לחיי הנישואין, היא חייבת להיות מעוגנת בהסכם הורות משותפת שמטרתו הסדרת כל ההיבטים הקשורים להליך הבאת הילד המשותף לעולם על כל המשתמע לכך. הסכמי הורות משותפת נערכים בקרב כלל הזוגות והיחידים הבוחרים ומעוניינים להביא ילדים משותפים להם לעולם, כאשר חשיבות ההסכם, מעבר לעובדה שהוא מהווה מסמך משפטי המגדיר את חובותיו וזכויותיו של כל אחד מההורים בנוגע לגידול וחינוך הילדים המשותפים, נובעת מעצם העבודה שהסכם זה מעגן ומבסס למעשה את מעמדם המשפטי של ההורים וילדיהם ובכך מוקנות להן זכויות שונות בכל תחומי החיים, לרבות, זכויות סוציאליות וכלכליות, זכויות פנסיוניות, זכויות רפואיות, זכויות מוניציפאליות ועוד.

מה כולל ההסכם?

הסכם הורות משותפת המתקיים בין גבר לאישה או גבר וגבר או אישה ואישה לצורך הבאת ילדים משותפים לעולם, מעגן בתוכו את כל ההיבטים השונים הקשורים למעורבותו ואחריותו של כל אחד מהצדדים בתהליך, החל משלבי ההחלטה המשותפת להבאת הילד לעולם, דרך גידולו וחינוכו של הילד ועד לסיפוק צרכיו השונים לאורך כל תקופת החיים. את ההסכמים להורות משותפת מומלץ לנסח ולערוך באמצעות גופים מקצועיים העוסקים ומתמחים בנושא, כאשר בכל גוף מקצועי העוסק בכך, תוכלו למצוא שירותי ייעוץ והכוונה משפטית בכל הנוגע לאופן עריכת ההסכם בהתאם לצרכיו הפרטניים של כל זוג הורים הבוחר לקיים בינו לבין עצמו הליך של הורות משותפת. ברוב המקרים, ההסכם נערך על ידי עורך דין המתמחה בדיני משפחה וזאת לצרכי ניסוח מסמך משפטי המעגן את כלל זכויותיהם של זוג ההורים וילדיהם המשותפים העתידים להגיע לעולם.

לחצו כאן לחזרה לבלוג

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *