המשפחה החדשה בישראל

המשפחה החדשה

עד לפני מספר עשורים, התא המשפחתי בישראל היווה הגדרה לתצורת משפחה אחת במובן הקלאסי (אבא, אמא וילדים), כאשר ההורים בתא המשפחתי הקלאסי היו בני מין שונים (גבר ואישה). כיום, לקראת סוף העשור השני של המאה ה-21, תוכלו למצוא בישראל מגוון רחב של תצורות משפחה חדשות הכוללות בתוכן בין היתר: משפחות המורכבות מבני זוג חד מיניים וילדיהם, משפחות המורכבות מבני זוג פסולי חיתון על פי ההלכה היהודית וילדיהם המשותפים, משפחות המורכבות מבני זוג ידועים בציבור וילדיהם המשותפים והלא משותפים מנישואים קודמים, משפחות המורכבות מבני זוג אשר נישאו במסגרת נישואים אזרחיים וילדיהם המשותפים והלא משותפים וממשפחות המורכבות מהורים אשר הביאו ילדים לעולם במסגרת הסכם הורות משותפת ביניהם.

המספר ההולך וגדל של הרכבי המשפה החדשה בישראל לאורך העשורים האחרונים, הוביל לחקיקתם של חוקים "פורצי דרך" במשפט הישראלי, כאשר חלק מהחוקים נועדו לבסס את מעמדם של בני הזוג ו/או ההורים ושל ילדיהם המשותפים והלא משותפים בכל הנוגע למימוש זכויותיהם בתחומי החיים השונים, לרבות, זכויות כלכליות, זכויות רפואיות, זכויות פנסיוניות, זכויות מוניציפאליות וזכויות נוספות הקשורות לאופן בו הם בחרו לנהל ולקיים את אורח חייהם המשותף או הלא משותף בכל הנוגע לגידול ילדיהם.

הסכמי חיים משותפים למשפחה החדשה בישראל

חלק גדול מהזוגות המקיימים ביניהם תצורות שונות של משפחה חדשה בישראל, מקיימים ביניהם הסכמי חיים משותפים על מנת לעגן ולבסס את מעמדם המשפטי והזכויות השונות להן הם וילדיהם המשותפים והלא משותפים זכאים. הסכם חיים משותפים הוא למעשה מסמך משפטי המשלב בתוכו את כל ההיבטים המשפטיים הרלוונטיים לקיומה של תצורת משפחה חדשה כזאת או אחרת והוא מונה בתוכו סעיפים שונים להם מסכימים שני הצדדים המעורבים במסגרת החיים המשותפת. הסכמים אלו מבוססים על דיני המשפחה השונים המונהגים במדינת ישראל, לרבות, דיני ממון והסכמי ממון, דיני ירושה וכדומה.

הסכם החיים המשותף לבני זוג כזה או אחר המקיים תצורת משפחה חדשה מכל סוג שהוא בישראל, מהווה הסכם בעל חשיבות רבה גם לצורך הגדרת מעמדם המשפטי של בני הזוג והילדים במשפחה וגם לצרכי עיגון זכויותיהם בתחומי החיים השונים. כמו כן, חשיבות ההסכם נובעת מהצורך האישי של כל אחד מהצדדים המעורבים בהליכי הקמתה של המשפחה החדשה לעגן את זכויותיו גם במקרים של פירוד וסיום קשרים זוגיים כאלו ואחרים.

כיום, לרשות בני זוג המעורבים בהליך הקמתה של משפחה חדשה (כזו או אחרת) בישראל, עומדים מגוון רחב של מקורות מידע לקבלת מידע אודות זכויותיהם. כמו כן, תוכלו למצוא מספר הולך וגדל של גופים מקצועיים רלוונטיים המסייעים, מדריכים ומלווים את המשפחות החדשות בישראל בכל נושא ועניין הקשור לביסוס מעמדם המשפטי ומימוש זכויותיהם בכל תחומי החיים. לשמחת כולנו, חל שינוי לטובה גם בקרב הציבור הרחב בישראל בכל הנוגע לקבלת זהותן של המשפחות החדשות ושילובן בחיי החברה והקהילה.

 

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *